Dela nyhet
Utbildning, engagemang & klubbstugeansvarig
11 jan, 15:34 0 kommentarer
Hej alla ÖOK:are,
Jag vill börja med att önska er alla en riktigt god fortsättning på det nya året!
Östersunds Orienteringsklubb står stark tack vare det stora engagemang som finns i föreningen, och nu när ett nytt år tar fart vill vi både blicka framåt och bjuda in fler att vara med och bidra.
Utbildning i tävlingsadministration
I samarbete med Ångermanland och Medelpad har en utbildning i tävlingsadministration inom orientering tagits fram. Se bifogad inbjudan för mer information.
Inom Jämtland och Härjedalens Orienteringsförbund ses detta som en viktig investering för distriktet och utbildningen är därför kraftigt subventionerad. För endast 100 kr i egenavgift (som ÖOK står för) ingår utbildning, fika, lunch och middag. Milersättning utgår dessutom om bilarna fylls.
Antalet platser är begränsade, så passa på att ta din plats. Anmälan sker till Peter enligt inbjudan, Utbildning tävlingsadministration, och återkom gärna vid frågor.
Ny “Klubbstugeansvarig” för klubbstugan i Rannåsen sökes
Vi vill också rikta ett stort och varmt tack till Tom och Karin, som under många år har gjort ett fantastiskt arbete som ansvarig för Klubbstugan. Deras insats har betytt mycket för både verksamheten och gemenskapen i klubben.
Nu söker vi en eller flera nya som vill ta vid som klubbstugeansvarig. Uppgiften är att ansvara för att hålla stuga och tomt i bra skick utan att för den skull göra allt själv. Uppdraget är viktigt och mycket uppskattat, hör gärna av dig om du är nyfiken eller vill veta mer.
Fler sätt att engagera sig i ÖOK
Utöver klubbstugeansvarig finns det behov av fler engagerade medlemmar i olika sammanhang. Alla insatser, stora som små, är värdefulla. Exempel på områden där man kan hjälpa till:
- Arrangemang av tävlingar – som tävlingsledare, banläggare, IT, fikaförsäljning, parkeringsvakt m.m.
- Projektet Hitta ut (som jag skrev om i höstas)
- Ledare och hjälptränare vid ungdomsträningar
- Produktion av klubbens framtida kartor
- Hjälpa till med arbetet kring tillbyggnaden av klubbstugan i Rannåsen
För att få en bättre bild av vilka intressen och möjligheter som finns i klubben är min ambition att senare skicka ut ett formulär som jag hoppas att alla medlemmar tar sig tid att fylla i. Det blir ett viktigt underlag för hur vi tillsammans kan utveckla verksamheten framåt.
Redan nu är du varmt välkommen att höra av dig till mig om du är nyfiken på något uppdrag eller vill engagera dig på något sätt.
Tack för att du är en del av ÖOK, tillsammans fortsätter vi att utveckla klubben och orienteringen i Jämtland.
Ha det fint!
Martin Sundström
Ordförande
Östersunds Orienteringsklubb